Prosecco Grey Edition

Prosecco Grey Edition

11% / 750 ml

 Prosecco e merr emrin nga një qytet i çuditshëm në një kodër afër Triestes, në Friuli - Venezia Giulia. Mushti fitohet me shtypje shumë të butë të rrushit, pastaj 50% i nënshtrohet një fermentimi fillestar në një temperaturë të kontrolluar prej 18 ° C ndërsa 50% i mbetur ruhet në 0 ° C. Siç duhet - musht i pa thartuar. Kohët e fundit këto përbërës bazë mblidhen dhe futen në depozitat e inoksit nën presion ku vera bëhet me gaz duke përdorur metodën tradicionale "Charmat". Ngjyra kaltër-e verdhë e ndritshme; një zhurmë shumë delikate. Intensitivisht tërheqëse, me shije frutash aromatike, lë të kuptohet aroma e kalendulës dhe xhenxhefilit. Shkakton qiellëz shumë të ekuilibruar, të gjallë dhe eklektike me nota të lehta portokalli dhe mandarine dhe një erëz të fortë tërheqëse që zgjat deri në fund. Është një aperitiv i shkëlqyeshëm, mund të shërbehet gjithashtu gjatë gjithë vaktit - përfshirë ëmbëlsirën - për aq kohë sa do ketë salmon, fileto me krem ​​bizeleje, patëllxhana në skarë dhe rukola. Preferohet të shërbehet në temperaturat  5C° dhe 6C°.


CONVERSATION